Če se tudi vi ukvarjate z mislijo, da bi na spletu objavili svojo stran, se boste slej ko prej srečali z izrazom domena. To je namreč ena od ključnih sestavin, ki jo boste potrebovali za delovanje svoje spletne strani. Obenem boste nujno potrebovali še prostor na spletu, ki se označuje z izrazom spletno gostovanje ali web hosting.
Kaj je torej domena? Eden od možnih načinov, kako obiskati določeno stran na spletu, je, da naslov strani vpišete kar v zgornjo vrstico spletnega brskalnika. Domena je torej naslov, na katerem je posamezna spletna stran dostopna. Sestavljena pa je iz dveh delov. To je ime domene in domenska končnica. Ko boste sami sestavljali svojo domeno, bo morala biti ta povsem unikatna. Ne moreta torej obstajati dve domeni z enakim imenom. Kako se preveri domeno, če je prosta, pa v nadaljevanju.
Kazalo strani:
Po čem se domene ločijo med seboj?
Domene se med seboj ločijo po domenskih končnicah. Te se lahko uvrščajo v tri večje skupine. Na voljo so nacionalne, generične in tematske domenske končnice. Seveda še zdaleč ni vseeno, katero domeno boste registrirali vi. Preden domeno registrirate in preden se preveri domeno, če je sploh prosta, si morate zastaviti nekaj nujnih vprašanj.
Vprašajte se, ali bo vaša spletna stran osebne ali poslovne narave. Prav tako, kaj natančno bo predstavljeno na vaši spletni strani, v katerem jeziku bo spletna stran na voljo, ali bo morda večjezična, komu bo, gledano geografsko, vaša spletna stran sploh namenjena.
Odločitev glede domenske končnice
Ko se preveri domeno, če je ta sploh še prosta, se boste morali odločiti glede domenske končnice. Kar se tiče prostih domen, si to lahko hitro razjasnite s pomočjo spleta. Na določenih spletnih straneh lahko samo z nekaj kliki preverite, ali je vaša izbrana domena sploh prosta.
Če imate denimo na spletni strani namen postaviti blog, se lahko odločite za registracijo domene .BLOG. Če pa nameravate spletno stran postaviti predvsem za poslovne namene, bo bolj ustrezna izbira katere druge od možnih končnic. Zlasti je končna izbira odvisna od tega, na kateri trg boste s svojo spletno stranjo ciljali. Če boste na primer ciljali na nemški trg, bo vsebina vaše spletne strani v nemškem jeziku. Primerne domenske končnice v tem primeru so .de, .eu in .com.